dAksari blog

Kitap Tanıtımı: BEHÇETÜ’T TEVARİH

Selamünaleyküm kardeşlerim,

Geçen yıl Semerkand-Mostar ve Semerkand Aile dergilerine abone olduğumda hediye edilen bir kitabı sizlerle paylaşmak istiyorum. Kitabı ara ara okuyorum. Çünkü boşuna okumaktan korkuyorum. Aklımda kalmasını, özümsemeyi arzuluyorum. Her sayfası her satırı o kadar dolu bir kitap ki. Aslında temelde bir tarih kitabı. Hazreti Adem Aleyhisselam’dan 855/1451 yılına kadar olan zamanın olaylarını konu alan genel bir dünya tarihi.

Faydalanmanız dileği ile …

Alıntı: http://www.semerkandyayin.com/detay.asp?pg=10&id=254

—————————————————————————————–

BEHÇETÜ’T TEVARİH
Yazar : Şükrullah Efendi
Yayın Evi : MOSTAR YAYINLARI

Fatih Sultan Mehmet devri tarihçilerinden Şükrullah Efendi’nin yazmış olduğu Behcetü’t-Tevarih kâinatın yaratılışından başlayıp yazarın yaşadığı döneme kadar gelen bir tarih kitabıdır. Ancak eser, bugün tarih biliminin alanına giren konularla birlikte; felsefe, teoloji, astronomi, coğrafya, peygamberler tarihi gibi çok geniş bir kültürel içeriğe de sahiptir.

Merhum Hasan Almaz’ın Farsça aslından tercüme ettiği Behcetü’t-Tevarih’i, içerisinde geçen bütün hadis-i şeriflerin kaynağını göstererek ve gerekli dipnotları ekleyerek yayına hazırladık.

Bugünlerde yazılan tarih kitapları aslında asrımızın tarih anlayışıyla geçmişi değerlendiren eserlerdir. Ancak birinci kaynaklar, kendi zamanlarını anlattıklarından ilgili dönemin ruhunu da taşımaktadırlar. Bir devri o devirde yaşamış birinden dinlemek çok farklıdır. Behcetü’t-Tevarih de 14. Yüzyılı içinden, önceki yüzyılları da 14. Yüzyıl gözünden anlatan bir eserdir.

Bu kıymetli eseri, Tüm Semerkand İletişim Merkezleri ve www.semerkandpazarlama.com sitesinden temin edebilirsiniz.

Sayfa: 408

Kapak: Karton

Ebat: 16 X 23,5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir